GSC Haber - Galatasaray Başkanı Dursun Özbek: "Florya projesi, Galatasaray'ın geleceğidir" - Sayfa 15 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber Galatasaray Başkanı Dursun Özbek: "Florya projesi, Galatasaray'ın geleceğidir"

Real Madrid'in 2001-2004 arası yaptığı inşaat projesine açıp bakın da görün spor kulübü müymüş inşaat şirketi miymiş

Galatasaray markası ve ufak bir ön satış ile bu projeyi rahatlıkla finanse ederiz. Erden Timur gibi bir adam bu projeyi yaparım yapacağım diyip yapamadan bırakır mı sizce.

Bu projeyi yaparsak BB'den çıkamıyoruz noktasına getirenler ise en sinsileri. Sürekli BB'den çıkma parası değişiyor, CL parası Boey parası kombine zammı loca parası sallanan cüzdan Kemerburgaz ve Riva'dan daha hala gelmekte olan paralar...
rivada ne kadar alacağımız kaldı bunu şeffaf bir şekilde de açıklamıyor adam.Etap etap yapılıp satılıyor riva ve biz ne alacağız sayısal karşılığı en azından ne onu bilsek bari. Tamam pay ortaklığı da belkş bu ortaklığa karşılık gelen 10-20 tane villa oluyor o zaman bunu alsınlar en azından deriz ki 15-30 milyon dolar arası bir gelir alabilecek taşınmazımız var. Bu bile bb borcu için faiz ödemeye devam ettirmeyi olumlu kılar. Benzer oranda zamlanıyor bu bok. Kafa kafaya geliriz.
Gayrimenkul konusunda net olmuyor dursun. Güya 5 senede yapılıp tamamen satılacaktı.
Abi ben inşaatçı değilim bu iklimde paranın bok olacağını 2017de defalarca yazdım.
Elimizden çıkacağı garanti olan bir yer var sonuçta ve bunu atıyorum 100 milyon dolara sat yada uluslararası bir proje çıkar ortak ara imza proje yap havada kapılsın.
Aynı sürede nef’in yaptığı işler proje aşamasında bitiyorken biz hala para gelecek diye bekliyoruz.
Aynısını burada yaşamayacağımızın garantisi yok.

Erden Timurun başında durması konusunda katılmıyorum, bu leş iklimde herife genel kurul morukları tarafından denilmeyen kalmadı. Bu işe girmez, bizim moruk profilini bildiği için girmek istemedi zaten.

rivada ne kadar alacağımız kaldı bunu şeffaf bir şekilde de açıklamıyor adam.Etap etap yapılıp satılıyor riva ve biz ne alacağız sayısal karşılığı en azından ne onu bilsek bari. Tamam pay ortaklığı da belkş bu ortaklığa karşılık gelen 10-20 tane villa oluyor o zaman bunu alsınlar en azından deriz ki 15-30 milyon dolar arası bir gelir alabilecek taşınmazımız var. Bu bile bb borcu için faiz ödemeye devam ettirmeyi olumlu kılar. Benzer oranda zamlanıyor bu bok. Kafa kafaya geliriz.
Gayrimenkul konusunda net olmuyor dursun. Güya 5 senede yapılıp tamamen satılacaktı.
Abi ben inşaatçı değilim bu iklimde paranın bok olacağını 2017de defalarca yazdım.
Elimizden çıkacağı garanti olan bir yer var sonuçta ve bunu atıyorum 100 milyon dolara sat yada uluslararası bir proje çıkar ortak ara imza proje yap havada kapılsın.
Aynı sürede nef’in yaptığı işler proje aşamasında bitiyorken biz hala para gelecek diye bekliyoruz.
Aynısını burada yaşamayacağımızın garantisi yok.

Erden Timurun başında durması konusunda katılmıyorum, bu leş iklimde herife genel kurul morukları tarafından denilmeyen kalmadı. Bu işe girmez, bizim moruk profilini bildiği için girmek istemedi zaten.
Riva dan bu güne kadar 170 milyon dolar para gelmiş. Başkan kendi söyledi.

bu arada eski açıktan ve sinan yılmazdan anladığım florya konusunda yaşanan ayrılıkta dursun özbekin tezi erden timurun tezinden daha makul diyorlar

ben çok bilmiyorum ama takip eden arkadaşlar yorum yapabilir

erden timur ve dursun özbekin tezlerinin ön yargısız tartışılması faydamıza olur

bu arada eski açıktan ve sinan yılmazdan anladığım florya konusunda yaşanan ayrılıkta dursun özbekin tezi erden timurun tezinden daha makul diyorlar

erden timur ve dursun özbekin tezlerinin ön yargısız tartışılması faydamıza olur

Son günlerde sosyal medya da videolar, twittler dönüyor bununla ilgili.

Bence sistemsel bir dezenformasyon yapılıyor. Kim yapıyor bilemem ama bu çok yanlış. Galatasarayımızın menfaatine çalışmıyorlar. Bence birilerinin menfaatine çalışıyorlar. Doğrusu 2 yöntemin artısı eksisinin ayrıntılı hesaplanıp kongre üyeleri önüne konulmasıdır. Kongre üyeleri detaylı inceler doğru yönteme karar verir. Böyle kulaktan kulağa bilgiler ile yanlış bilgilerin sistemsel olarak yayılması doğru değil. Bu arada lafım size asla değil. Yanlış anlamayın.

Biri çıkıp 2 yöntem arası için video paylaşıyor. Fark 50 milyon dolar diyor. Bazıları tweetler atıyor. Fark 50 milyon diyor. Biz inşaatçı değiliz biz yapamayız diyor. Diğeri twitt atıyor. İşin finansmanını yapamayız diyor. Şimdi siz birileri Dursun başkanın yönteminin daha doğru olduğunu söyledi diyorsunuz. Sistemsel yani bu olanlar.

2 yöntemin farkları konusuna, biz yaparız yapamayız tartışmasına, işin finans kısmının nasıl yönetilmeyi gerektiği konusuna girmeyeceğim. Bunlarla ilgili bir çok mesaj yazdım. Tecrübelerime istinaden. İsteyen okuyabilir.

Ama en basitinden bir maliyet/kar hesabını herkes yapabilir. İnsanlar hiç bir bilgi sahibi olmasa bile matematik biliyorlar. Matematik ile kağıt üzerinde 2 yöntem arasındaki fark hesaplanabiliyor. Bize gereken kabaca 4 bilgi sadece. Toplam inşaat alanı, inşaat birim maliyeti, satış birim fiyatı ve eğer hasılat paylaşımlı verilecek ise arsa sahibi ile müteahhitin paylaşma oranı.

Toplam inşaat alanı belli. 97.000 m2. Satış birim fiyatını herkes sarı siteye girip Şenlikköy'ü seçip, evleri ve projeleri inceleyerek fiyatları brüt alana bölerek bulabilir. İnşaat maliyeti için Youtube da bir sürü maliyet hesabı paylaşan siteler var. Onu da geçtim. Bu işi yaptığım için ben yazayım size kabaca. 45.000 tl/m2. Biraz aşağı olur biraz yukarı. Geriye tek paylaşım oranı kalıyor. O da bizim için en kötüsünü kabul edelim. 50-50 dir. Gerisi matematik.

Bu durumda nasıl oluyorda Dursun başkanın yöntemi mantıklı oluyor. Ya da aradaki fark 50 milyon dolar oluyor. Biri bir zahmet açıklasın. Çünkü benim matematik bilgim buna el vermiyor artık.

Sonuçta ya bunu söyleyenleri art niyetli ya da en basit matematik hesabını yapamıyorlar.

Son günlerde sosyal medya da videolar, twittler dönüyor bununla ilgili.

Bence sistemsel bir dezenformasyon yapılıyor. Kim yapıyor bilemem ama bu çok yanlış. Galatasarayımızın menfaatine çalışmıyorlar. Bence birilerinin menfaatine çalışıyorlar. Doğrusu 2 yöntemin artısı eksisinin ayrıntılı hesaplanıp kongre üyeleri önüne konulmasıdır. Kongre üyeleri detaylı inceler doğru yönteme karar verir. Böyle kulaktan kulağa bilgiler ile yanlış bilgilerin sistemsel olarak yayılması doğru değil. Bu arada lafım size asla değil. Yanlış anlamayın.

Biri çıkıp 2 yöntem arası için video paylaşıyor. Fark 50 milyon dolar diyor. Bazıları tweetler atıyor. Fark 50 milyon diyor. Biz inşaatçı değiliz biz yapamayız diyor. Diğeri twitt atıyor. İşin finansmanını yapamayız diyor. Şimdi siz birileri Dursun başkanın yönteminin daha doğru olduğunu söyledi diyorsunuz. Sistemsel yani bu olanlar.

2 yöntemin farkları konusuna, biz yaparız yapamayız tartışmasına, işin finans kısmının nasıl yönetilmeyi gerektiği konusuna girmeyeceğim. Bunlarla ilgili bir çok mesaj yazdım. Tecrübelerime istinaden. İsteyen okuyabilir.

Ama en basitinden bir maliyet/kar hesabını herkes yapabilir. İnsanlar hiç bir bilgi sahibi olmasa bile matematik biliyorlar. Matematik ile kağıt üzerinde 2 yöntem arasındaki fark hesaplanabiliyor. Bize gereken kabaca 4 bilgi sadece. Toplam inşaat alanı, inşaat birim maliyeti, satış birim fiyatı ve eğer hasılat paylaşımlı verilecek ise arsa sahibi ile müteahhitin paylaşma oranı.

Toplam inşaat alanı belli. 97.000 m2. Satış birim fiyatını herkes sarı siteye girip Şenlikköy'ü seçip, evleri ve projeleri inceleyerek fiyatları brüt alana bölerek bulabilir. İnşaat maliyeti için Youtube da bir sürü maliyet hesabı paylaşan siteler var. Onu da geçtim. Bu işi yaptığım için ben yazayım size kabaca. 45.000 tl/m2. Biraz aşağı olur biraz yukarı. Geriye tek paylaşım oranı kalıyor. O da bizim için en kötüsünü kabul edelim. 50-50 dir. Gerisi matematik.

Bu durumda nasıl oluyorda Dursun başkanın yöntemi mantıklı oluyor. Ya da aradaki fark 50 milyon dolar oluyor. Biri bir zahmet açıklasın. Çünkü benim matematik bilgim buna el vermiyor artık.

Sonuçta ya bunu söyleyenleri art niyetli ya da en basit matematik hesabını yapamıyorlar.

ben de çok bilmiyorum

sadece dün duyduklarıma göre yazdım

burada zannediyorum diğer yöntemi beğenmeyenler diyor ki bu inşaatı kulüp üstlenirse kar yüksek gözükse bile bitirme ihtimali düşük çünkü kulübün her harcadığı sürekli kongrelerde divanda tartışma konusu olur ve iş uzar gider

ikincisi de iş uzadıkça bankalar birliği süreci uzar ve oradaki faiz yükü de devam eder

benim anladığım bu ama detaylarını bilmiyorum tabi

sonuçta finansal hesaplar sadece 4 işlem ile olmuyor zaman maliyeti veya alternatif kazanç ve giderler önemli hale geliyor

burada erden beyin projesi de daha iyi olabilir

bunun da açıkça tartışılması lazım

sonuçta finansal hesaplar sadece 4 işlem ile olmuyor zaman maliyeti veya alternatif kazanç ve giderler önemli hale geliyor

Ben kabaca farkın asla 50 milyon dolar olmayacağı konusuna değinmek için verdim o maliyet ve satış hesabını.

Bu arada bu notum burada kalsın. İnşallah biz yaparsak sonucu hep beraber görürüz. 10 yıldan beri Çeşme de müteahhitlik yapıyorum. Bugüne yaptığım tüm projelerden işin başında düşündüğümden çok daha fazla para kazandım. Finansal açıdan bir sorununuz yoksa özellikle. Dediğiniz gibi maliyet ve satış asla kağıt üzerindeki gibi olmuyor. Değişken çok var. Ama çok aksi bir durum yok ise bu değişkenler genelde müteahhit lehine sonuçlanıyor işin sonunda.

Riva gibi bir yerden kaç senede sadece 170 milyon dolar geldiyse bence direkt önyargı ile yaklaşıp 2 milyar dolar kar edileceği kesinleşecekse bile Florya dursuna yaptirilmamali. Sözleşmedeki küçük puntoyla yazılan yerlere 2150de teslim edilecek para falan yazdırır Dursun bey. Ben Erden Timuru tanımıyordum, dursunla beraber seçildiklerinde ilk yazdığım cümle aha bir muthait daha geliyor ve dursunla beraber geliyor, kalan giden arsalarda gider diye yazmıştım. Keramettin süresiz ban veriyordu nerdeyse iftiradan😄. Erden Timur beni çok pis yanılttı ama Dursun kesinlikle yanıltmadı. Florya mevzuu konusunda adım attirilmamali dursun beye. 70 küsur yaşında hala daha işleri bir sekilde halletme peşinde. Onyargiysa önyargı. Onyargima milyon tane gerekçe sunabilirim.

Erden beyden de tekrar tekrar özür dilerim

Mköyü 1 milyar tlye sattık o parayla floryadaki yan araziyi aldık

Sonra gittik 30 milyon euro bb faizini ödedik

Şimdi de can havliyle floryadan gelecek 70m euro ile bbden çıkmaya çalışıyoruz

Aklımı kaçırıcam ya

Mköyü 1 milyar tlye satıp o parayla sermaye artırımı yapsak parayı 1.6 milyar tlye çıkarıyoduk üzerine biraz daha ekleyip bbden çıkabilirdik

Faize ödediğimiz 30m euro ile de floryayı alabilirdik

Hem floryadaki araziyi alıyoduk,hem bbden çıkıyoduk,florya da misler gibi elimizde duruyodu

Boeyin parasıdır,locadır kombinedir şl gelirleridir buralardan gelen min 100m euro da floryayı yapman için cebindeki sermaye olacaktı,ön satıştan elde edilecek gelir vs onu da eklersek çok rahat tüm projeyi kendimiz yapıyo olurduk

Sadece florya değil yol haritamız komple yanlışmış bbden çıkamadığın için ödemek zorunda kaldığın 30m euro tüm hesabı şaşırttı,ya da bilerek şaşırtıldı

Özbek neden böyle saçma sapan işlere girdi ve erden gibi bir adam küstürdu hala anlamadım, şampiyon olan baskanken yapması gereken yönetimi guclendirmekti bunu yapamadığı gibi kulübü her anlamda zirveye taşıyan erden gibi bir adamı uzaklaştırdı yani bir insan çok büyük aptal olması lazım kendi ayağına böyle kurşun sıkmak icin

Bu para borcu 2 kere kapatırdı nereye uçmuş acaba
O para Cengiz döneminde geldi çoğu bir kısmı Özbek döneminde geldi ve sermaye artışı yapılıp transferlere ve o dönemki faiz ödemesine gitti. Cengiz dönemi gelende Florya'dan çıkılmadığı için Özbek'in yaptığı anlaşma iptal olmuş ve Riva için anlaşma tekrar Mustafa Cengiz dönemi imzalanmıştı Florya geri alınmasına gitti ve o dönem sponsorluk konusunda gelirlerimiz azdı kulüp oradan gelenlerle döndü gibi oldu.

Özbek neden böyle saçma sapan işlere girdi ve erden gibi bir adam küstürdu hala anlamadım, şampiyon olan baskanken yapması gereken yönetimi guclendirmekti bunu yapamadığı gibi kulübü her anlamda zirveye taşıyan erden gibi bir adamı uzaklaştırdı yani bir insan çok büyük aptal olması lazım kendi ayağına böyle kurşun sıkmak icin
Erden Timur ve Özbek beraber devam etmeliler eğer ciddi bir sağlık sorunu yoksa. Öyle kırgınlık falanla olmaz bu iş sonuçta Gs'ye gelmiş her yönetim ve yönetici için camia içinde hep bir şeyler denmiştir. Özbek aklına başını alacak Erden Timur ile orta yolu bulacak gerekirse onun dediğini yaparak ikna etmeli. Birlikte çıktılar bu yola orta yolu bulup birlikte devam etmeliler ikisi de bunu GS taraftarına borçlu.

Erden Timur ve Özbek beraber devam etmeliler eğer ciddi bir sağlık sorunu yoksa. Öyle kırgınlık falanla olmaz bu iş sonuçta Gs'ye gelmiş her yönetim ve yönetici için camia içinde hep bir şeyler denmiştir. Özbek aklına başını alacak Erden Timur ile orta yolu bulacak gerekirse onun dediğini yaparak ikna etmeli. Birlikte çıktılar bu yola orta yolu bulup birlikte devam etmeliler ikisi de bunu GS taraftarına borçlu.
Bana bir şekilde anlaşırlar gibime geliyor, kulübün buna ihtiyacı var. Elinde net gibi bir gücü yöneten adam var ver gitsin inşaat yönetimini. O da genel kuruldan korkuyor. Yönetimleri eleştirmek ve huzursuzluk çıkarmak için üye olan onlarca kişi var, yaşam sebepleri bu.

Üst Alt